Dlaczego warto przyjmować mangan?

Chrom w tabletkach czy koenzym q10 są przez nas przyjmowane, by nasz organizm mógł pracować na 100%. Na tych samych zasadach powinien być przyjmowany mangan suplement.

Co dzieje się w mitochondriach?

Medycyna mitochondrialna informuje nas, że substancje mitochondrialne, takie jak l karnityna i kwas alfa liponowy, jak i glutation, są bardzo ważne dla naszego organizmu. Chociaż same nie robią nic specjalnego, decydują o tym, jak sprawnie będą działać mechanizmy produkcji energii w naszych komórkach.

To już z kolei ma ogromne znaczenie, ponieważ bez energii nie dzieje się nic i chociaż to raczej witamina b12 oraz witamina b3 i nawet selen są bardziej z tymi zadaniami kojarzone, ogromne znaczenie oprócz manganu mają tutaj jeszcze takie substancje, jak witamina b complex i witamina k2 (pamiętajmy, by była to łatwo przyswajalna witamina k2 mk7).

Trzeba o siebie dobrze dbać

Może się wydawać, że jedna z wielu substancji to nie jakiś znowu wielki problem. Ważna jest witamina d3 i witamina c, bo są dobrze i wiemy, że w przeciwieństwie do manganu potrzeba ich w dużych ilościach? Takie podejście jest często spotykane, ale jest to nieporozumienie. Tylko dlatego, że czegoś jest dużo, wcale nie oznacza jeszcze, że jest to ważniejsze od czegoś dostępnego w ilościach śladowych. O właściwy poziom manganu trzeba zadbać, ponieważ jeśli go nie będzie, nie będą zachodziły niektóre procesy metaboliczne i dojdzie do powstawania tak zwanych wąskich gardeł. Co z tego, że przednie koło kręci się bardzo szybko, skoro na kole tylnym będzie zaciągnięty hamulec ręczny? Mitochondria to mechanizm naczyń połączonych, w których musi panować odpowiednia równowaga.